Tartalom
Hatha-yoga
A yga egy majd 5 ezer ves, a testi, lelki s spiritulis fejlds megsegtsre kidolgozott tudomnyos s rendszerezett technika. Maga a yga sz szanszkrit eredet, jelentse: egyesls, mely alatt a test, a llek s a szellem harmonikus egysgt rthetjk. Ezt az llapotot a szanszkrit szamdhinak nevezi; a szamdhi egy olyan megvilgosodsi lmny, melynek sorn a ygi nem csupn sajt test, llek s szellem hrmassgnak harmnijt tapasztalhatja meg, de egyben az egsz univerzummal val egysgt, ahhoz val mlysges kapcsoldst is. A yga teht nem csupn testgyakorls, de nem is valls, hanem a testnek, a lleknek s a szellemnek integrcijra, ill. ennek megtapasztalsra kidolgozott, rendszerezett metodolgia.
Hatha jga
A fizikai nfegyelem, a testgyakorls tja. Mi nyugaton ezt a ygasvnyt ismerjk ygaknt. Testpozitrk (szank), lgzgyakorlatok (prnajma) segtsgvel vgs soron a szellem s a llek megfegyelmezsnek tja.
A hatha yga (Ha= nap, Tha= hold) a test, llek s szellem harmnijt ashtnga testhelyzetek, n. szank kiegyenslyozott gyakorlsval ri el. Az ashtanga yga 8 ga a kvetkezõ:
1. Jma - a msik megfigyelse 2. Nijma - bels megtisztuls, tisztts 3. szana - testpozitrk 4. Prnajma - lgzs, s bioenergia gyakorlatok 5. Prtjahara - bels fkuszls,rzkek visszavonsa 6. Dharna - koncentrcis gyakorlatok 7. Dhrna - meditci 8. Szamdhi - bels feldolgozs, megvilgosods
A fenti gyakorlatok integrcija lelki gynyrlmnyhez, bels eksztzishoz, jlthez, bels nyugalomhoz, bkhez s egszsges nrtkelshez juttathatja el a jga gyakorlt.
A hatha yga elnys hatsai:
Relaxci A ygagyakorlatok (finom laztsok, lgzgyakorlatok, meditci s a vezetett imagincis gyakorlatok) a test feszltsgeinek olddst eredmnyezik, az idegrendszert, s az rzelmeket nyugtatjk.
Koncentrci A fkuszls, vagyis a figyelem sszpontostsnak kpessge javthat; mivel a jga mg a testmozgsokat is a legnagyobb odafigyelssel kveti, ezzel a testtudatot breszti, fejleszti. Az egyenslygyakorlatok klnskpp a koncentrcis kpessget erstik.
Izomtnus A ygapozitrk kitartsa a test minden rszt, a mlyizmokat st mg a bels szerveket is tonizljk, erstik.
Gygyts A yga gyakorlsa megdolgoztatja nyirokrendszernket, az endokrin mirigyrendszert, masszrozza s tonizlja a szerveket, serkenti a vrkeringst s a mreganyagok eliminlsnak folyamatt, mindezzel stimullva brmilyen gygyuls folyamatt.
Rugalmassg A ygagyakorlatok finoman laztjk izmainkat, nyjtjk az inakat.
Testi - lelki frissts A lass s finom, lgzgyakorlatokkal kombinlt gyakorlatok a testet nem kifrasztjk, hanem pp ellenkezleg, energizljk. gy a relaxcis gyakorlatokkal kombinlva, a yga gygyt hats, s testi s szellemi felfrisslsnk, rzelmi feltltdsnk legjobb mdja.
A prnajma
A pranayama lgzgyakorlatot jelent, melyet az si ygik a test s llek megtiszttsnak szndkval dolgoztak ki. A prna sz leter energit jelez, a jma jelentse kontrol, ill. a vezets kpessge. gy teht a prnajma segtsgvel kontrolllhatjuk, kultivlhatjuk ill. megvltoztathatjuk a prna testen belli ramlst. A prnt a levegvel egytt llegezzk be, s mivel a lgzgyakorlatok segtsgvel levegbl is tbbet llegznk be, a prnbl is tbb jut szervezetnkbe. A legtbb prnajma sorn a lgzs az orron t lassan s kiegyenslyozottan egszen a mlyhasba lefel trtnik. Ekzben a gerinc egyenes, a test azonban ellazult llapotban van. Prnajma kzben a gondolatainkat elengedjk, s csupn csak magra a lgzsre, ill. a kzben bennnk feltlõ rzetekre fkuszlunk.
Sokfle kpen megfogalmazhat a yga:
1. Yga t Istenhez, a jga mgsem valls, s nem is vallsi szekta.
2. A yga s minden valls lnyege valjban egy s ugyanaz -- az ember spiritulis fejldse --, s a vgs cl az nmegvalsts s az Isten-megvalsts. A vallsokban sajnos az id multval a cl valahogy elhomlyosult s szinte feledsbe merlt: az egyszersget s a kzvetlensget felvltotta a rejtelmessg s a megkzelthetetlensg. Isten valami tvoli s dogmarendszerek keretei kz szortott lnny vltozott.
3. A yga azt tantja, hogy mindenki elrheti s megvalsthatja Istent. Termszetesen nincsen egyetemes recept, mindenkinek meg kell tallnia a maga tjt. A yga segthet s megmutathatja az utat. Sok ezer v tapasztalatt, s a legmagasabb clt elrt szent emberek s blcsek l pldi llnak a keresk eltt.
4. A yga teht egyetemes spiritulis t, amely sajt tapasztalataira, nem pedig msok lmnyeire s elrsaira pl, hisz' ezek jelentse idvel elvsz vagy megvltozik.
5. A yga olyan gyakorlatok s mdszerek rendszere, amelyek elvezetnek a megvilgosodshoz, de csak akkor, ha bizalommal, fegyelemmel s szilrd elhatrozssal gyakoroljuk ket. Ezek a technikk egy si tuds kincsestrnak rszei, amelyeket spiritulis tantk hagyomnyoztak tantvnyaikra az vezredek folyamn.
|