Taijiquan
|
Amikor knai harcmvszetrl beszlnk (Wushu) alapveten kt irnyzatot klnbztethetnk meg. Egy belst (Nei Kung) s egy klst (Wei Kung). A Tai Chi (teljesebb nevn Tai Chi Chuan/Taijiquan/Tajcsicsuan) az elshz tartozik, mivel elssorban nem az izomer fejlesztsn van a hangsly, hanem gymond a bels ern. Ez a technikt is jelenti, de elssorban a Qi (Chi) energinak felhasznlst. Mivel a Tai Chi kifinomult s a teljes testet megmozgat, azt harmnira vezet mozgsok rendszere, jtkony hatssal van testre s llekre egyarnt, azaz ltalban vve az egszsgre. Vannak stlusirnyzatok, melyben test-llek egszsge a cl (pl. taoista tai chi) s vannak olyanok, ahol ugyan ez is cl, azonban eszkzknt is kezelik. Ezek azok az irnyzatok, amelyekben a tai chi hatkony harci (nvdelmi) eszkzknt is megjelenik (a legtbb tai chi irnyzat.) Alapveten mgis mindegyik az ers (egszsges) letben maradst veszi alapul, amely minden lelki fejldsnek az alapja (s a harci kpessg is). A testi s lelki hatsain tl a tai chi egy szellemi t, a taoista tantsok segtsgvel s a mozgsban vgzett meditci segtsgvel lehet fejldni ltala.
A Tai Chi-t lehet harci alkalmazsok nlkl is tanulni, "csupn" az egszsgmegrzs rdekben. Vagy a llekre gyakorolt hatsai miatt, az energikkal val munkn keresztl. Vagy a mozgsban vgzett meditci s a taoista elmletek (t elem tana, i ching stb)a szellemi t megismerse miatt. De mivel a tai chi megadja neknk hogy mindhrom szinten fejldhessnk, a test, llek s szellem gyakorlatainak elsajttsval a teljessg harmnijhoz juthatunk. Minden letkorban mvelhet, nem ignyel klnsebb alkati, vagy letkori megltet. Utbbi azrt is fontos, mert egyb kls harcmvszetekhez, vagy kzdsportokhoz kpest, a tai chi-t valban letfogytiglan lehet gyakorolni. s mg a kzdsportokban egyms legyzse a cl, a tai chiban a test llek s szellem harmnijnak megteremtse ltal nmagunk fejldse.
A trtnete rviden
A Tai Chi Chuan messzebb nylik vissza, mint sajt trtnete. Mit jelent ez? Azt, hogy a gykerei az egsz knai harcmvszetnek (mskpp fogalmazva: az sszes knai harcmvszetnek) alapja is. Da Mo, indiai szrmazs buddhista szerzetes elvonulva azon meditlt, hogy mit tehetne a mozgst mellz elsatnyult test szerzetesei rdekben. A megolds nemcsak egy mozgs-technika, hanem a Qi energia felhasznlsnak klnbz technikiban ltttek testet. Ebbl fejldtt ki a mai shaolin harcmvszet.
(A hagyomny szerint!) A Tai Chi az 1200-as vek kzeptl vlik kln gg, amikor is Csang San-Feng, aki elsajttotta a shaolin harcmvszetet (a San Feng hegysgben), elvonult a Wutang nev hegysgbe s meditlni kezdett... Sok a bizonytalansg krltte, annyi azonban kijelenthet, hogy (is?) az, aki igazn megalapozta a bels irnyzatokat. Az is, hogy taoista volt, ami tjrja mind a mai napig a Tai Chi szellemisgt.) A legenda szerint meglmodta azokat a mozdulatokat, amik a mai Tai Chi Chuan mozdulatok seinek nevezhetk. Majd mesterv vlt ennek az j techniknak s sok-sok ven t titokban tartotta, majd vszzadokon t az utdok... Ksbb mikor a titok fala leomlott a Tai Chi Chuan felszabadult s sok-sok gra szakadt.
Tai Chi Chuan stlusok
Rengeteg stlus gazott ki a 'trzsbl', a legnpszerbbek s legelterjettebbek a kvetkezk: Yang, Wu, Chen, Wu(II), Sun. s a kevsb ismert gak kzl pldul a Wudang, vagy a Taoista Tai Chi. Ma mr egszen klnbz utakat jrva oktatnak Tai Chi Chuan-t: Eurpban a Wellness-program rszeknt is, mint valami tornt, a msik oldalon pedig azok a stlusok kpviseli, akiket ltni ltalban harcmvszeti bajnoksgokon Tai Chi nv alatt, k mint hatkony harcmvszek vannak jelen. |