A yi quan (dachengquan
|
Az yiquan (dachengquan) egy kivtelesen egyszer edzsmdszer. Gyakorlsa ltal nvdelmi kszsgnket javthatjuk s visszaszerezhetjk, megersithetjk egszsgnket. Egyben egy tudomnyg is, melyet gy hvnak quanxue (harctudomny). A statikus zhan zhuang - falls - gyakorlatok alapvet elemei az edzsnek, de az yiquan mgsem csak zhan zhuang-bl ll, egyb gyakorlatai is nagyon fontosak.
Sok ves fejldse ltal az yiquan olyan rendszerr fejldtt, amely magba olvasztotta a knai harcmvszetek lnyegt s a nyugati box hatkonysgt. Az yiquan elmlete fellemelkedett a tradcik idejt mlt felfogsn, melyek nem kvettk a kor tudomnyos elrehaladst, gy brmilyen kultrt kpvisel ember szmra elfogadhat vlaszokat nyjt.
|
Wang Xiangzhai szerint az yiquan gyakorlsnak cljai a kvetkezk:
• egszsg,
• az emberi elme s test mkdsnek, alapelveinek lvezetes tanulsa,
• nvdelem.
|
Az yiquan harci s egszsggyi oldala elvlaszthatatlan. Az egszsggyi gyakorlatok a legalapvetbb s kihagyhatatlan rszei az edzsnek. A gyakorls mindig „egszsggyi testtartsokkal” (jiansen zhuang) kezddik s utna kvetkeznek a „harci pozitrk” (jiji zhuang). Ezt kvetik a lass mozgsos gyakorlatok, melyek neve”er tesztels” (shi li) s srld lpsek (moca bu), majd dinamikus energia robbantsok (fa li) s „hangtesztels” (shi sheng). A pros gyakorlsok kt csoportja ismert: lkkezek (tui shou) s szabad kzdelem (san shou).
|
Az yiquan-ban az elme hasznlata klnsen hangslyos, innen a nv: yi, amely elmt, tudatossgot, szndkot, a quan pedig klt, harcmvszetet jelent.
|
A jiansen zhuang gyakran gy jellemzik: „gyakorls mikzben laztunk, lazts mikzben gyakorlunk”. Ez a bevezetse a haladbb jiji zhuang gyakorlatainak, melyek f clja a hunyuan li (egysges, termszetes, elsdleges er) fejlesztse. Lazts kzben keressk a mozgst. Fokozatosan sszehangoljuk a test klnbz rszeit s ltrehozzuk azt az llapotot melyben a test sszes tagja olyan, mint a rug. A lass shi li s moca bu gyakorlsakor ugyanazt az rzetet fejlesztjk (hunyuan li), mint a jiji zhuang, mely sorn a test klnbz rszei egymssal s a krnyezettel rugalmas kapcsolatba kerlnek. A fa li-ban megtanuljuk a hunyuan li-t robbankony mdon hasznlni (gyakran ezt energia robbantsnak is hvjk – baozha li). A shi sheng segti ezt az energia kibocstst.
|
A tui shou s san shou kt szorosan sszefgg gyakorlatcsoport, cljuk az nvdelmi kpessgek fejlesztse. A tui shou-ban ott a san shou, a san shou-ban ott a tui shou. A tui shou alapgyakorlatait tekinthetjk pros shi li-nek is. A harci tui shou felkszit arra, hogy vals helyzetben hogyan reagljunk ha karjaink sszernek az ellenflvel. Megtanuljuk kontrolllni ellenfelnket s hatkonyan tmadni. A san shou a harc tudomnya. A tmadshoz hasznlhatjuk kezeinket (klnket), knyknket, vllunkat, fejnket, cspnket, trdnket, lbfejnket. Tmads s vdekezs egy. Nem tanulunk megszabott formkat s meghatrozott technikkat, kombincikat, ehelyett az egyszer alapgyakorlatokat s alapelveket tanuljuk, mlytjk. A mr emltett alapedzseken tl kiegszit edzseket is vgznk gymint boxzskos gyakorls, nyjtsok stb. Haladbb szinten nhny fegyveres gyakorlat is helyet kap.
|
Wang Xiangzhai mester volt a xingyiquan „bels” stlusnak egyik f kpviselje. Az yiquan-t/dachengquan-t, melyet hozott ltre, sokszor a xingyiquan egy vltozataknt emltik. Valjban, amikor Wang az 1920-as vekben els vltoztatsai miatt elkezdte hasznlni az yiquan nevet, nem akart egy j mdszert megteremteni, sokkal inkbb a xingyiquan gykereihez szeretett volna visszatrni.
Ksbb az yiquan mr sokban klnbztt a a xingyiquan-tl, ekkor mr egy kln stlusnak tekintettk. Az 1940-es vekre egy kiforrott stluss vlt. „Az kl tjnak kzponti tengelye” cm elmleti munka 1944-ben jelent meg s egy rett mdszert rt le. Mondandja mr nagyban klnbztt az 1928-ban rt „Az yiquan helyes svnye” cim mtl. Wang lemondott arrl, hogy edzsmdszert a tradcik szerint alaktsa s bebizonyitotta, hogy mdszervel knnyebb s gyorsabb mdon juthatunk hasonl vagy jobb eredmnyekhez.
|
Wang 40-es vek beli tantvnyai javasoltk, hogy adjanak a stlusnak egy j nevet: dachengquan (a nagy beteljesltsg boxa). Wang ellenkezett, mert a nv azt sugallta volna, hogy rendszere tkletes, ami szerinte nem ltezhet, hiszen soha nincs vge a harcmvszet tkletestsnek. Az j nv azonban hamar npszer lett s nhny v alatt (kb. 1947-re) szinte teljesen elfeledtette az eredeti nevet, az yiquan-t. Ksbb Wang legfbb tanitvnyai, a mester kivnsgra visszatrtek az eredeti nvhez.
A dachengquan nv f propaglja Wang Xuanjie (Yang Demao s Li Yongzong tanitvnya) volt s br a nvhez val ragaszkodsa nem volt teljesen indokolt, azt hangslyozta, hogy amit Wang Xiangzhai a 40-es vekben oktatott, az mr egy rett, kiforrott mdszer volt a 20-as vekivel szemben, mely szerinte csak egy „tmeneti llapot” volt. Nem rtnk azzal egyet, hogy a korbbi s ksbbi vltozat klnbzsge miatt ms nevet kellene hasznlnunk. Mr tudjuk, hogy Wang Xiangzhai meggyzte tanitvnyait, hogy az eredeti nevet hasznljk, s ugyan a 20-as vek s 40-es vek stlusa valban klnbztt egymstl, nem tartotta azokat klnbz, elhatrolt rendszereknek. Szmra a stlus (vagy inkbb ahogy hivta: quanxue – harctudomny) egy llandan fejld mdszer volt s maradt.
|
|
|