Fülgyertya
A gyertya ötvözi a hopi indiánok és az ősi kínai fülgyertya pozitív tulajdonságait.
A fülgyertya lenvászon alapanyagú, méhviasszal átitatott, kb. 20 cm hosszú, üreges henger. Egyik végén, belül kb. 5 cm hosszú alufólia béleli. A méhviasz a gyertya megnyújtásakor egyenletesen olvad, nem folyik le, cseppmentesen elég. A gyertya anyaga különböző betegségek kezelésére alkalmas gyógynövénykivonatokat tartalmaz:
Ø eukaliptusz: meghűlés ellen, bronchitis, torokgyulladás esetén fertőtlenítő hatású, immunerősítő,
Ø kakukkfű: idegerősítő, görcsoldó, hurutoldó, kamilla: fájdalomcsillapító, sebgyógyulást elősegítő, gyulladáscsökkentő, nyugtató,
Ø levendula: nyugtató hatású fejfájás, alvási zavarok esetén, ezenkívül görcsoldó, immunerősítő,
Ø orbáncfű: antidepresszívum, immunstimuláló, görcsoldó,
Ø zsálya: erősítő, gyulladáscsökkentő, élénkítő, fertőtlenítő,
2. A fülgyertya használatának javallatai és ellenjavallatai
A fülgyertya kezelés a következő betegségek, panaszok esetén segít:
Ø fül keringési zavarai;
Ø fül-, homlok- és melléküregek gyulladásai;
Ø halláscsökkenés;
Ø fejfájás, migrénes panaszok;
Ø nátha, megfázás, szénanátha;
Ø feszült állapot, stressz, idegesség;
Ø energiaáramlást akadályozó blokkok.
Nem alkalmazható a módszer perforált dobhártya esetén, illetve, ha a beteg a gyertya anyagára vagy a benne lévő gyógynövénykivonatokra allergiás.
3. A fülgyertya kezelés hatásmechanizmusa
A fülgyertya lassan, kb. 10-15 perc alatt ég el, ezalatt hőhatás keletkezik, mely átterjed a fülre, valamint a fül belsejére is. Mivel a gyertya cső alakú, az égő láng alatt légritka tér keletkezik, amely vákuumhatást eredményez. A szívóhatás következtében a kezelt zónák területén vérbőség keletkezik, nő a véráramlás sebessége. Ezáltal elszállítódnak a salakanyagok, megindul a váladékfolyás. A kéményhatás révén ezek egy része kijut a fülből és a gyertya belsejében lerakódik. Az ingerek a fülön található reflexzónákra is hatnak, stimulálva többek között a garat nyirokrendszerét. E fülakupunktúrás pontokat nehéz kezelni, mert a külső hallójárat mélyén, a dobhártya közelében helyezkednek el. A fülgyertya azonban ezeket a rejtett területeket is eléri. Az inger a dobhártya közvetítésével eljut a középfül csontjain /kalapács, üllő, kengyel/keresztül a belső fül területére is, s itt hat az egyensúlyi szervekre /Corti-szerv/. A vákuum- és hőhatás elősegíti a külső és középfül közötti nyomáskiegyenlítődést, és az Eustach-kürtön keresztül hat a garat képleteire is.
|