A talpmasszázs
A reflexológia csaknem négyezer éves tudomány. Már a maja és az inka társadalom orvosai is nagy szerepet tulajdonítottak a kéz és a talp masszázsának, a copani oltáron ezer éve kőbe vésték a talpmasszázs alapjait. Egy amerikai gégész, dr. Fitzgerald az indián törzsek gyógyítótechnikáját tanulmányozva 1917-ben 'felfedezte' a modern orvoslás számára ezt a terápiát.
A szervezet mindig egyensúlyra törekszik, a reflexzónák masszírozásakor mozgósítjuk a szervezet gyógyító energiáit, serkentjük az egészségünket megtartó életerőket. Talpunktól közvetlen energiacsatornák vezetnek belső szerveinkhez. A masszírozás hatására növekszik a véráramlás a testben, a felhalmozódott salakanyagok fellazulnak, eltávoznak a szervezetből, a szervben pedig a jó vérkeringés hatására helyreáll az energiák áramlása.
Nemcsak a talpról, hanem a lábfejről is pontos térkép készíthető: a jobb lábon vannak a jobb oldali szerveink reflexzónái, a balon pedig a bal oldali szerveinké. A páros szervek mindkét lábon megtalálhatók. A test közepére, többek között a gerincoszlopra mindkét láb belső részének masszírozásával tudunk hatni.
A medencetájék nyirokzónáinak reflexpontja a sarok fölött a lábszáron található, a has- és mellizomzatét a lábfejen, rüsztön stimulálhatjuk. Nagylábujjunk alsó részén van az agy reflexpontja, a többi ujjon a homlok- és orrmelléküregeké.
A talpmasszázst nem csak azoknak ajánljuk, akik valamilyen betegségben szenvednek. Egy negyedórás kezelés akkor is csodát tehet velünk, ha csak fáradtnak, kimerültnek, kedvetlennek érezzük magunkat. Egyre több természetgyógyász, pedikűrös és kozmetikus sajátítja el ezt az ősi technikát, s ajánlja szolgáltatásait. Miután kényelmesen ülve vagy fekve, lábunkat egy szakembernek átengedve, halk zene mellett végiglazítunk egy ilyen kezelést, nemcsak lábunkat érezzük frissnek, könnyűnek, hanem egész testünk valósággal megfiatalodik, feltöltődik energiával.
A betegségek kezelésére szolgáló masszázst általában bízzuk szakemberre, de a felfrissülésünket, ellazulásunkat szolgáló 'simogatási' technikát viszonylag könnyen elsajátíthatjuk. S jó ha nem egyedül, hanem például a párunkkal. Hiszik, vagy nem: szexuális elő- vagy utójátéknak is nagyszerű, ha az ágyban, egymással szemben ülve egymás talpát masszírozzuk.
Mire figyeljünk?
- Csak kellemesen meleg kézzel masszírozzunk!
- Ne masszírozzunk erőből. Ha fél perc után elfárad a kezünk, valamit rosszul csinálunk. Hüvelykujjunkkal, mindig előrearaszoló mozdulatokkal végezzük.
- Nem mindegy, hogy melyik lábbal kezdünk, s milyen sorrendben haladunk. Mindig a jobb lábat vegyük kezelésbe először, s utána a balt. Lazításhoz először a gerinc, a fej, a váll, a tarkó, a légzőszervek, az emésztő szervek és a mirigyek reflexpontjait stimuláljuk. A masszírozást ilyenkor mindig a nemi szervek reflexpontjaival fejezzük be.
- Figyeljünk testünk reakcióira! Ha masszírozás közben fájdalmat érzünk, s ez többször ismétlődik, feltétlenül forduljunk orvoshoz, mert betegségre utaló jel lehet.
- Nyugodt környezetben, relaxálást segítő zenét hallgatva, szűrt fényű szobában, gyertyafénynél, ha egy egzotikus füstölő illata lengi be a szobát, könnyebb kikapcsolódni. Ilyen körülmények között egy húszperces kezelés többórányi alvással érhet fel.
Tipp Könnyebben megtanulhatjuk, hol melyik szerv reflexzónás pontjai találhatók, ha egy fehér zoknira felrajzoljuk a talptérképet. Aki valamilyen krónikus betegségben szenved, beszélje meg kezelőorvosával, ajánlja-e az érintett reflexpont masszírozását. Sok idős ember szenved a köszvénytől, amelyet a szervezetben felhalmozódott húgysav okoz. A vese és a húgyvezeték pontjainak - a talp belső, középső részén találhatók - stimulálása nagyon könnyen elsajátítható, a naponta végzett masszázs eredménye néhány nap alatt észlelhető: a vizelet sötétebb lesz, a méreganyag eltávozik.
Tilos masszírozni!
- Gyulladt, visszeres lábat (embóliaveszély!)
- Gombás lábat (a fertőzés szétterjedhet!)
- Lázas beteget
- Súlyos szívbetegeket, veszélyeztetett terheseket
- A menstruáció első napján, kivéve, ha éppen görcsoldás miatt tesszük
- Daganatos betegségben szenvedőket
|