A csakrk
A csakra szanszkrit sz, jelentse "kerk", mely jl szimbolizlja mkdst. A csakrk az emberi test energiakzpontjai, melyek mintegy motorknt ltetik fizikai lnynket. Testnk kozmikus energik segtsgvel tartja fenn egyenslyt, melyeket a csakrk irnytanak a klnbz szervek fel. Ha valamely szervnk nem mkdik helyesen, az jelezheti, hogy valamely csakra blokkolt, gy a hozz tartoz szerv nem jut elegend energihoz.
A blokkokat szinte kivtel nlkl gy hozzuk ltre, hogy mi magunk sem tudunk rla. A szorongs, az lland stressz, s a flelmek is blokkokat idzhetnek el, melyek, ha nem kerlnek feloldsra, akr komoly problmt is okozhatnak. Szervezetnkben tbb csakra is tallhat, azonban ht f csakrt klnbztetnk meg, melyek testnk legfbb energiakzpontjai.
Az els csakra (Gykrcsakra)
Szne: a vrs. A htgerinc als vgn tallhat, a htgerinc, a vesk s mellkvesk kapcsoldnak hozz. Befolysolja a tllsi eslyt, a termkenysget s az letkedvet. Az innen kapott energia mkdteti a vesk, a gerinc mkdst.
A msodik csakra (Szexcsakra)
Szne: a narancssrga. A nemi szerveket ltja el energival, viselkedsnket, s rzelmeinket irnytja, befolysolja kapcsolatainkat. A nemi szerveknl tallhat.
A harmadik csakra (Napfonat csakra)
Szne: a srga. A gyomorszjnl helyezkedik el a napfonat csakra. A gyomor krnykn elhelyezked szerveket, a mjat, az epehlyagot s magt az emsztst irnytja. Itt keletkezik a gondolatok energiaalapja is.
A negyedik csakra (Szvcsakra)
Szne: a zld. A szvcsakra a szvnl helyezkedik el, az immunrednszert, a lgzst s a vrkeringst irnytja. Ide kapcsoldnak az ltalunk szeretett szemlyek lthatatlan fonalai.
Az tdik csakra (Torokcsakra)
Szne: a kk. A toroknl helyezkedik el, s a pajzsmiriggyel ll kapcsolatban. Irnytja a tdt, illetve a torok krnykn tallhat szerveket. A kommunikcival ll kapcsolatban, gy knnyen blokk keletkezhet rajta, ha valaki llandan magba fojtja mondanivaljt.
A hatodik csakra (Harmadik szem csakra)
Szne: az indigkk. A hatodik csakra , s az agyalapi mirigyhez kapcsoldik. A homlok kzepn helyezkedik el, irnytja a fleket, s a bal szemet. Az nmegismers kapuja, s lehetsget ad meditci sorn a felettes nnel trtn sszeolvadsra. A hetedik csakra (Korona csakra)
A Korona csakra a tobozmiriggyel ll kapcsolatban, s a fejtetn helyezkedik el. A jobb szemet, illetve a fels agyat irnytja. A hetedik csakra a Gykrcsakrval ellenttben nem a fizikai vilghoz, hanem a megfoghatatlan, Isteni ltezshez kt minket. Fizikai lnynket sszekti spiritulis nnkkel.
A teljes csakra rendszer tbb szz elembl ll, azonban a ht f csakra jtsza a kzponti szerepet. Alapveten nem tallhat bennk energia. A lbon tallhat kisebb csakrk a fldbl nyernek tiszta energit, melyet tovbbtanak a csakra rendszer fel. A csakrk, mint a szervezet energiakzpontjai fontos szerepet kapnak mindennapi letnkben. Irnytjk energiinkat, melyek helyes mkds esetn minden szervet preczen mkdtetnek, gy megakadlyozzk a fizikai s lelki betegsgek kialakulst, megrzik egszsgnket. Napjainkban mr nem csak a keleti orszgokban hasznljk a csakrk rendszert gygytsra.
A csakrk kiegyenltse, harmonizlsa
Csakra kiegyenslyozs A csakra kiegyenslyozs a ht csakra (energiakzpont) si indiai hiten alapul. A „csakra” sz a szanszkrit kerk szbl ered. Ezekrl, az energiakzpontokrl gy hiszik, hogy a gerincoszlop alapja s koponyatet kztti specifikus pontokon helyezkednek el.
Nhny ezoterikus rendszer ide sorol tovbbi csakrkat is. A fizikai testnek kiterjesztse az emberi auramezben. Minden csakra kapcsoldik meghatrozott szervekhez, sznekhez, elemekhez s rzelmekhez, betegsghez.
Habr klnbz rendszerek, forrsok hasznljk a csakrk elmlett a rszletekben vannak eltrsek. A csakrk koncepcija kulcsszerepet jtszik kt si gygyt rendszerben az ayurvda s a yoga amik npszerek ma. Az elmlt 10 vben szmos modern terpiba beptettk a csakrk elmlett, mint a polarits terpia, rints terpia, mgnes terpia, sznterpia. Tbbfle eljrs hasznlhat a csakrk kiegyenltsre.
A csakra kiegyenlts alatt az rtend, hogy a test energijt a csakrk rezgsnek maximalizlsval lltjk helyre az egszsget. A kezelst csak felkszlt terapeuta, szakember vagy beavatott vgezheti. |